ICF-1150-M-ST-T-IEX - Industrieller RS-232422485 auf Multimode-Glasfaser-Konverter, ST-Stecker
(4.62)
Beschreibung
Serial Interface
- No. of Ports: 2
- Serial Standards: RS-232, RS-422, RS-485
- Baudrate: 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates)
- Flow Control: ADDC (automatic data direction control) for RS-485
- Connector: 5-pin terminal block, Multi-mode ST connector
- Pull High/Low Resistor for RS-485: 150 kilo-ohm, 10 kilo-ohm, 4.7 kilo-ohm, 3.3 kilo-ohm, 1 kilo-ohm, 909 ohm, 822 ohm, 770 ohm, 500 ohm, 485 ohm
- RS-485 Data Direction Control: ADDC (automatic data direction control)
- Terminator for RS-485: N/A, 120 ohms, 120 kilo-ohms
Serial Signals
- RS-232: TxD, RxD, GND
- RS-422: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
- RS-485-4w: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
- RS-485-2w: Data+, Data-, GND
Power Parameters
- Input Current: 264 mA @ 12 to 48 VDC
- Input Voltage: 12 to 48 VDC
- No. of Power Inputs: 1
- Overload Current Protection: Supported
- Power Connector: Terminal block
- Power Consumption: 264 mA @ 12 to 48 VDC
Physical Characteristics
- Housing: Metal
- IP Rating: IP30
- Dimensions: 30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
- Weight: 330 g (0.73 lb)
- Installation: DIN-rail mounting
Environmental Limits
- Operating Temperature: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
- Storage Temperature (package included): -40 to 85°C (-40 to 185°F)
- Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)
Standards and Certifications
- EMC: EN 55032/35
- EMI: CISPR 32, FCC Part 15B Class A
- EMS
IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 8 kV; Air: 15 kV
IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
IEC 61000-4-4 EFT: Power: 4 kV; Signal: 2 kV
IEC 61000-4-5 Surge: Power: 4 kV; Signal: 1 kV
IEC 61000-4-6 CS: 150 kHz to 80 MHz: 3 V/m; Signal: 3 V/m